INTERVJU SA SPLITSKIM GRADSKIM VIJEĆNIKOM ANTOM BRADARIĆEM ŠLJUJOM

Kako ste se uključili u politiku i postali gradski vijećnik Mosta?

Prije skoro dvije godine odlučio sam ući u politiku. Razočaran, kao i brojni mladi ljudi, u stanje koje vlada u domovini. Diplomirao sam na Pomorskom fakultetu u Splitu, a sada studiram na Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti modul Forenzika i nacionalna sigurnost. Kroz razgovor s kolegama studentima i prijateljima shvatio da sve više mladih ne vidi budućnost u našoj domovini i to zbog stanja koje vlada. Kao osoba koja voli preuzeti odgovornost odlučio sam se baš zato uključiti u politiku kako bi konkretnim prijedlozima i radom ponudio rješenja kojima bi pomogao mladima da ostanu tu. Smatram da se treba uključiti što više mladih, slobodnih ljudi u politiku kako bi vještinama i znanjem pridonijeli da Hrvatska bude zemlja u kojoj mladi žele ostati, imaju mogućnost pronaći posao, osnovati svoju obitelj i proživjeti život.

Zašto baš Most?

Upravo tu mogućnost o kojoj sam govorio sam prepoznao u Mostu. Ideja samog Mosta je zaista borba za malog čovjeka, za studenta, za mladu osobu jednostavno borba za svakog čovjeka koji živi u našoj domovini kako bi imao dostojanstven život. Najveća snaga Mosta u Splitu upravo su mladi, pošteni i neokaljani ljudi koji žele suštinske promjene u našem gradu, a na valu tih promjena i promjene u našoj domovini. Upravo klub vijećnika Mosta NL je najmlađi klub s prosjekom godina od 33 godine.

Što vas je potaknulo, što vas najviše intrigira?

Odluka za bavljenjem lokalnom politikom je proizašla iz želje da napokon moj grad Split bude ponos Mediterana i grad dostojan 21. stoljeća. Smatram da upravo lokalnom politikom možemo donijeti promjene koje naši sugrađani očekuju, a na valu lokalnih promjena dogodit će se promjene i u našoj domovini Hrvatskoj. Već godinu dana obnašam dužnost gradskog vijećnika u gradu Splitu. Zadovoljstvo i čast mi je predlagati i nuditi rješenja koja će omogućiti mojim sugrađanima bolji i kvalitetniji život.

Koji su vaši konkretni interesi kao gradskog vijećnika?

Kroz rad u gradskom vijeću želim promovirati bolju suradnju između Grada i Sveučilišta kroz uključivanje Grada u izgradnju znanstvenog kadra na Sveučilištu kroz povećanje broja stipendija mladim znanstvenicima, povećanje broja stipendija za studente i đake, zalaganjem za dodjelu prostorija za mlade i njihovim udrugama koje su različitog područja djelovanja, povremeno sudjelujem u klubu mladih za razmjenu znanja i iskustva. Pokušao sam ukazati vladajućima na probleme mladih, poduzetnika početnika, komunalni nered i prometne probleme, ali nažalost vladajući jednostavno nemaju sluha. Prijedlozi koje nudi oporba su konstruktivni i utječu na kvalitetu života naših sugrađana. Volio bih da se što više mladih iskrenih namjera uključi u politiku i da zajedno preuzmemo odgovornost za svoju budućnost, a samim time i budućnost domovine. Krajnje je vrijeme da uzmemo stvari u svoje ruke jer od čekanja da to netko drugi učini za nas stvari se neće pokrenuti na bolje.

Mladi ste, mislite da pripadate svijetu politike ?

Nadam se da ću svojim radom kao gradski vijećnik biti mladim ljudima primjer da aktivnim uključenjem u politiku mogu zaista donijeti promjene kroz ulagaje energije, entuzijazma i želje da grad učine boljim. Zadovoljstvo i čast mi je predlagati i nuditi rješenja koja će omogućiti mojim sugrađanima bolji i kvalitetniji život. I ovim putem pozivam mlade da se uključe u sve demokratske procese i politiku, imate toliko toga ponuditi društvu.

Što vidite kao rješenje?

Grad Split ima 34 kotara i mjesnih odbora i zamislimo da čelnici tih kotara i mjesnih odbora zaista rade svoj posao, a ne da im ta pozicija bude poligon za veće funkcije unutar stanke, koliko bi naš Grad izgledao drukčije. Baš zato je naša dužnost konstanto nuditi kvalitetna rješenje za goruće probleme u našem gradu, jer naš smisao kao oporbe nije samo kritizirati bez rješenja, već baš suprotno, nama je cilj našim rješenjima učiniti vlast boljom.

Koje je vaše područje rada, čime se bavite?

Moje područje rada je ponajviše bavljenje komunalnim problemima u našem gradu. Nažalost, grad Split ima jako puno komunalnih problema koji se javljaju na dnevnoj bazi. Svojim radom želim biti poveznica građana i komunalnih službi grada Splita kako bi se ti problemi riješili na korist i zadovoljstvo građana. Također svoj daljnji rad ću usmjeriti i prema stvaranju prilika za mlade. Tim radom želim postići uvjete za mlade u našem gradu jer upravo mladi i kolege studenti su budućnost našega grada.

S kakvim preprekama se građani suočavaju? Što treba mijenjati?

Zasigurno neki od najvećih problemi koji muče naše sugrađane su nedostatak mjesta u vrtićima za djecu, nedovoljan broj parkirnih mjesta, loša i dotrajala prometna infrastruktura, komunalni problemi, poduzetnička klima za mlade poduzetnike, nedostatak POS stanova jer cijena stanova za iznajmljivanje je svake godine sve veća, te na taj način i velikom broju stanovnika nepristupačna, kao i cijena kvadratnog metra u slučaju da se odlučuju na kupnju vlastitog doma. No, Most je odgovorio na sve te izazove, predlažemo alternativna prometna rješenja radi rasterećenja glavnih prometnica posebice tijekom sezone kada Split postaje milijunski grad, predložili smo povećanje sufinanciranja produženog boravka od strane grada jer naprosto zbog današnjeg načina života i sve dužeg radnog vremena obiteljima treba pomoći da lakše organiziraju djecu dok zarađuju. Most je ponudio da se izradi i Strategija za POS gradnju, ali da isto uz stambenu infrastrukturu prati i lokalno – dućan, park, vrtić, dom zdravlja, te dovoljan broj parkirnih mjesta.

Često se u predizbornim obećanjima čuje da se mlade mora “zadržati”, no rijetko čujemo rješenja – kakva je situacija na vašem području?

U našem gradu je situacija još uvijek dobra i pozitivna za razliku od drugih dijelova Hrvatske, a posebice Slavonije i Dalmatinske zagore gdje su gotovo cijele obitelji iselile. Razlog što mladi u velikoj mjeri još ne iseljavaju iz Splita je upravo turizam. Mnoge obitelji mojih kolega studenata, ali i mnogobrojni drugi sugrađani su djedovinu prenamijenili u turizam kako bi i na taj način osigurali financijsku stabilnost, a i pružili djeci dostojne uvjete života. Nažalost, turizam je grana gospodarstva koja preko noći može nestati i pitanje je što našim mladima preostaje nakon toga. Upravo zato velika je odgovornost na političarima koji moraju učiniti sve kako bi mladi imali mogućnost zaposlenja i bez bavljenja turizmom. U tom smjeru ću razvijati i program politike za mlade jer ne želim da moje kolege i prijatelji napuštaju naš grad i našu domovinu, jer svojim znanjem i sposobnosti mogu pomoći puno gradu u kojem su odrasli, a mi im to moramo osigurati.

Koji su po Vama najveći problemi s kojima se Hrvatska suočava i koje bi trebalo rješavati?

Najveći problemi su klijentizam, korupcija te odlazak brojnog radno sposobnog stanovništva. Također, veliki problem je i nemogućnost zapošljavanja nakon završetka fakultetskog obrazovanja i srednjoškolskog obrazovanja, te veliki problem predstavlja i stručno osposobljavanje koje u većoj mjeri služi kao iskorištavanje mladih obrazovanih osoba. Često poslodavci koriste korisnike stručnog osposobljavanja kao jeftinu radnu snagu te nakon godine dana ta mlada osoba se opet nalazi na burzi rada, a poslodavac uzima novu mladu osobu s kojom ponavlja proces kao i sa prethodnom. Upravo zbog toga potrebno je redefinirari ovu mjeru, a svakako treba vratiti pripravnički, gdje će mlada osoba zaista biti adekvatno plaćena, a naposljetku i steći potrebno iskustvo.