RUŽICA VUKOVAC:„MOST JE PONUDIO SASVIM DRUKČIJI PRISTUP POLITICI, POSTAO MI JE POPUT OBITELJI!“

RAZGOVOR S AGILNOM MOSTOVKOM VUKOVAC, VIJEĆNICOM U SKUPŠTINI BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE:

MOST JE PONUDIO SASVIM DRUKČIJI PRISTUP POLITICI, POSTAO MI JE POPUT OBITELJI!

Diplomirana pravnica Ružica Vukovac trenutno je zaposlena u odvjetničkom uredu u Rijeci. Kao što će odmah reći, s dubokom težnjom povratka u Slavoniju! Nije naviknuta na gradsku vrevu, povezana je s prirodom, nedostaje joj selo. Njeni se i dalje bave stočarstvom, a ona će iskoristiti svaku priliku za dolazak u Slavoniju…

Kako ste se angažirali u Mostu? Koji su razlozi prevagnuli? Jeste li u toj stranci pronašli ono čemu ste težili?

Nakon što sam diplomirala na Pravnom fakultetu, za mene je kao i za veliku većinu mladih ljudi s diplomom u ruci, počela borba za radno mjesto. Već tada sam osjetila duboku segregaciju na one koji imaju člansku iskaznicu i na nas koji smo bili bez te iskaznice. Ponosna kakva jesam, radije sam izabrala ostati na obiteljskom gospodarstvu svojih roditelja i raditi sve poslove koji se u poljoprivredi obavljaju – od rada na farmi, u polju, na mehanizaciji ili u administrativnom dijelu vođenja gospodarstva. Radije sve drugo nego da se pridružim vladajućoj stranci koja je poslove dodjeljivala isključivo svojim podobnim članovima.

Na gospodarstvu kod roditelja radila sam sve do lokalnih izbora 2013.godine. Duboko povrijeđena odnosom dotadašnjeg načelnika općine prema mojoj obitelji, ali i svim drugim obiteljima koje nisu bile dio vladajuće stranke, odlučila sam se kandidirati za načelnicu općine Velika Kopanica, kao nezavisni kandidat. Povjerenje mještana dobila sam u prvom krugu, u visokom postotku i time s vlasti svrgnula HDZ koji je vladao općinom od osnivanja i doveo je na glas najgore vođene općine u RH. Preuzela sam funkciju i cijeli svoj mandat posvetila dobrobiti mještana, uz bezbrojna odricanja od dnevnica i putnih troškova na kraju i od same načelničke plaće. Radila sam za dobrobit isključivo i jedino svoje općine i svih njenih mještana, izgradila vodovodnu mrežu, kružni tok, postavila javnu rasvjetu, asfaltirala neuređene ulice, postavila semafor, rješavala imovinsko-pravne odnose, mještanima omogućila izlaganje zemljišnih knjiga, učenicima omogućila besplatne udžbenike, zaposlila mještane putem javnih radova… Izradila sam dokumentaciju za 32 nova projekta, poput staza kroz naselja, novog centra općine, izgradnju mrtvačnica, reciklažnog dvorišta i slično. I što je najvažnije, riješila sve naslijeđene višemilijunske dugove, uredila knjigovodstvo i popravila sve nedostatke utvrđene u nalazu državnog ureda za reviziju zbog kojih je općina pod bivšom vlasti čak dva puta pala na kontroli tog ureda.

Paralelno se nešto vrlo slično odvijalo i u Metkoviću, Gradecu, Omišu, Tompojevcima… Povezivanje i suradnja dogodili su se vrlo brzo i skoro sami od sebe! Zbog orgorčenosti odnosom dvije najveće stranke u državi prema svima nama – nestranačkim ljudima, dotad sam bila sigurna da neću pristupiti niti jednoj stranci. Međutim, Most je ponudio potpuno drugačiji pristup politici. S vremenom, Most je za mene postao svojevrsna obitelj. Daleko više od pukog političkog angažmana!

Vaše odbijanje beneficije primanja plaće saborskog zastupnika nakon raspuštanja saziva Sabora izazvala je burne reakcije diljem Lijepe naše. Novinar Drago Hedl predstavio Vas je hrvatskoj javnosti i kao osobu godine. Koji je poticaj bio presudan za taj Vaš potez?

Vjerujem kako sam jedina političarka u Hrvatskoj koja je čak dva puta u kratkom periodu odbila prihvatiti korištenje beneficije popularno nazvane 6+6. Prvi puta sam na nju imala pravo nakon što je HDZ izglasao nepovjerenje premijeru Oreškoviću, te je raspušten 8. saziv Sabora, a drugi put, nedugo nakon toga, kada mi je Općinsko vijeće pod utjecajem HDZ-a (kupovinom mojih nezavisnih vijećnika) u općini Velika Kopanica, odlučilo ne izglasati proračun. Tim potezom mojoj općini nanesena je višemilijunska šteta, a moj mandat načelnice je prestao. Nakon toga punih godinu dana bila sam nezaposlena i bez primanja, ali nisam požalila svoju odluku o odbijanju ionako neopravdanih privilegija.

Od malih nogu otac me je učio odricanju! Moje sestre i ja, dok smo studirale, imale smo pravo na subvenciju privatnog smještaja koju nikada nismo koristile. Nakon što sam diplomirala imala sam pravo na nagradu od 3.000 kn koju dodjeljuje općina, ali otac mi nije dopustio da je tražim. Tvrdio je da nam je općina siromašna i da je u većoj potrebi nego ja. Tada nismo razumjeli da je općina siromašna zato jer su njome upravljali ljudi kojima je bila bitna samo njihova osobna korist. No, nije mi žao jer me je otac svojim odgojem usmjerio u životu i naučio da novac nije najvažnija stvar u životu. Zbog toga sam mu neizmjerno zahvalna.

Jeste li redoviti na sjednicama Skupštine Brodsko-posavske županije. Kakvo je sadašnje vodstvo Županije, imate li povjerenja u njih? Članica ste županijskog Odbora za gospodarstvo, proračun i financije, imate li utjecaja na te tokove?

Brodsko-posavskom županijom od osnutka upravlja ista opcija. Koliko su uspješni, vidljivo je ponajprije po broju revoltiranih i razočaranih ljudi koji su napustili županiju. Jednako tako, uspješnost politike koja se vodi u našoj županiji vidljiva je i po broju ugašenih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Na žalost, našoj županiji više štete donijela je politika nego li Domovinski rat. Opustjela sela, prazne kuće, zapuštene njive samo su dokaz ovoj mojoj tvrdnji. Županija koja je bila jedna od razvijenijih zavaljujući velikom broju obitelji koje su živjele od stočarstva, proizvodile meso i mlijeko, a pri tome čuvale ruralni prostor danas, dvadesetak godina kasnije, grca u problemima, na zadnjem mjestu po svim pokazateljima razvoja. Paralelno, ne postoji jasna vizija razvoja županije od strane naših vodećih političara. Ne poduzimaju se nikakve konkretne mjere za spas od potpune propasti. Naši lokalni političari nisu čak niti spremni priznati koliko nisko smo pali i koliko je ozbiljan problem uništene proizvodnje.

Što bi trebalo, a što bi se moglo napraviti u razumnom roku da hrvatska poljoprivreda ušla u trend oporavka?

Postoji veliki broj konkretnih mjera koje bi politika trebala, po uzoru na razvijene zemlje poduzeti. No, sve dok vladajući negiraju ozbiljnost situacije pomaka neće biti. Prije svega, selo traži pravedne i realne zakone koji uređuju ovu materiju. Zakone koje neće donositi uvoznički, trgovinski i ostali lobiji, a bez ikakve komunikacije od strane zakonodavca sa samim poljoprivrednicima i selom.

Što poduzima Most povezano sa Slavonijom i prirodnim bogatstvima kojima raspolaže?

Most ima konkretna promišljanja o očuvanju prirodnih resursa i nacionalnog bogatstva. Međutim, tim našim bogatstvom upravljaju neki drugi. A kako upravljaju vidljivo je na primjeru opetovanog pogodovanja velikim sustavima. U zadnje vrijeme čak i strancima. Prisjetimo se samo situacije oko dodjele naše najkvalitetnije zemlje u Baranji i Srijemu. Tridesetdvije tisuće hektara bit će po sili zakona dodijeljeno stranim kompanijama. Naravno, po bagatelnoj cijeni. Zamislite samo koliko je mladih obitelji moglo živjeti i othranjivati svoju djecu na tim resursima. Držim to kardinalno lošom odlukom koja ima posljedice po čitavu zajednicu. No, vladajući imaju svoje ciljeve. Ti ciljevi često nisu identični ciljevima hrvatskoga naroda.

Još kao načelnica općine Velika Kopanica razbili ste stereotipe o obavljanju takvih funkcija: po kamion kojeg ste dobili od donatora u Salzburgu otišli ste sami. Na iznenađenje mnogih…

Kroz donacije za koje sam se izborila u gradu Salzburgu, moja je općina dobila ukupno sedam vozila. Dva velika kamiona za odvoz glomaznog otpada, presu, dva kamioneta, vatrogasno vozilo i multifunkcionalni radni stroj. Neka od nabrojenih vozila osobno sam sama dovezla iz Austrije. Iskreno, tadašnji dogradonačelnik, a današnji gradonačelnik Salzburga Herald Preuner ostao je zatečen mojim pristupom te me je upravo zbog toga odlučio svako malo iznenaditi novom donacijom. Naravno, ja sam Austrijance dodatno razveselila i kulenovom sekom, domaćim sirom, ali i rakijom s našeg OPG-a. Vjerujem da je to itekako pomoglo našoj uspješnoj suradnji!